محاسبه یو پی اس و باتری یو پی اس

محاسبه یو پی اس و باتری یو پی اس

به عنوان مثال یک یوپی اس با دو باتری 12 ولت و55 آمپر ساعت در حال تغذیه یک کامپیوتر 300 وات قادر است بیش از3.3 ساعت کامپیوتر را روشن نگه دارد. دستگاه با مشخصات فوق قادر است 16 لامپ مهتابی 60 وات را به مدت یک ساعت روشن نگه دارد.

  • نوع ، حساسیت و توان مورد نیاز بار مصرفی

توان تجهیزات الکتریکی معمولاُ بر حسب ولت آمپر مشخص می شود که حاصل ضرب ولتاژ نامی در جریان مصرف کننده است . ولتاژ و جریان مصرف کننده ها را می توانید بر روی برچسب مشخصات آن تحت علامت اختصاری (V) برای ولتاژ و (A) برای جریان ملاحظه فرمایید . این اطلاعات معمولاً در پشت و یا زیر دستگاه و همچنین در دفترچه راهنمای استفاده آن نوشته شده است . معمولاً جریان مصرف کندده ها بر اساس استفاده از حداکثر کارایی آن ها و در بدترین شرایط ولتازی نوشته می شود . بنابراین میزان محاسبه شده غالباً بیشتر از مقدار واقعی مصرف خواهد بود . توان تمام دستگاه هایی را که باید توسط یو پی اس حفاظت و تغذیه شوند را محاسبه و با یکدیگر جمع کنید، توصیه می شود که بار متصل به یوپی اس از 70% توان نامی یوپی اس بیشتر نباشد.

استفاده از یوپی اس برای تغذیه دستگاههای تکثیر ویا پرینترهای لیزری بزرگ توصیه نمی شود . این دستگاهها برای پایدار کردن تونر بر روی کاغذ نیاز به یک سیکل گرمایی دارند .توان لازم برای تامین این سیکل میتواند بیش از توان نامی UPS باشد . اگر استفاده از UPS برای تغذیه چنین تجهیزاتی الزامی است حتماُ به حد اکثر توان ورودی آنها و قدرت خروجی یوپی اس توجه فرمایید . لازم به ذکر است در صورتی که قصد تهیه یو پی اس جهت  تجهیزاتی نظیر بارهای موتوری را دارید ، به جریان راه اندازی این گونه بارها توجه نمایید (جریان راه اندازی بارهای موتوری می تواند 6 تا 10 برابر جریان نامی آن باشد)

در مورد بارهایی که نسبت به نوسانات ولتاژ و یا تغییرات فرکانس ازحساسیت بالایی برخوردارند استفاده از یوپی اس دابل کانورژن توصیه می شود.

  • کیفیت برق شهر و یا به طور کلی منبع توان ورودی یو پی اس (که در بعضی مواقع می تواند ژنراتور هم باشد)

به هنگام انتخاب یو پی اس به نوسانات ولتاژ و فرکانس ورودی توجه نمایید .در مورد بارهایی که نسبت به نوسانات ولتاژ و یا تغییرات فرکانس از حساسیت بالایی برخوردارند استفاده از یو پی اس دابل کانورژن توصیه می شود ، همچنین در صورت استفاده از ژنراتور کیفیت و نوسانات ولـتاژ و خصوصا سرعت تغییرات فرکانس را مد نظر قرار دهید ، در شرایطی که سرعت تغییرات فرکانس از 1 hz/s   بیشتر باشد (معمولا در ژنراتورهای بنزینی با توان کمتر از 5KVA این ناپایداری دیده می شود) نیز ،یوپی اس دابل کانورژن توصیه می گردد.

 

  • مدت زمان برقدهی مورد نیاز

مدت زمان پشتیبانی بارهای مصرفی با توجه به مقدار توان حقیقی بار ، راندمان و تلفات داخلی و اینورتر دستگاه یو پی اس ، تعداد ، ولتاژ و آمپر ساعت باتری تعیین می گردد

  • امکان تنظیم پارامترها :

یو پی اس ها دارای پارامترهای مختلفی هستند که برای عملکرد صحیح یو پی اس (UPS) باید به درستی تنظیم شوند. این تنظیمات می تواند توسط کارخانه ایجاد شود یا توسط کاربر نهایی انجام شود. در بسیاری از برندها تمامی پارامترها در کارخانه تنظیم شده و کاربر هیچگونه آزادی عمل در انتخاب پارامترها ندارد. در یو پی اس های سونر اکثر پارامترها توسط کاربر قابل تنظیم هستند. به عنوان نمونه جریان شارژ ، درصد OVER LOAD های مختلف یکی از پارامترهایی است که کاربر می تواند آن را در محدوده ی مشخصی تغییر دهد.

  • میزان زمان پشتیبانی یا زمان Backup :

از آن جهت که یو پی اس برای کار کردن در زمان قطعی برق ، نیاز به باتری یو پی اس دارد ، پس بسیار مهم است که شما بدانید از یوپی اس در زمان قطعی برق چقدر انتظار کار دارید ، پس از اینکه توان مصرفی دستگاه مشخص شد به راحتی می توان ups را انتخاب نمود سپس با علم به توان مصرفی و یو پی اس و زمان پشتیبانی می توان آمپر باتری را حساب کرد .

 

انتخاب بهترین باتری برای یو پی اس

یکی از مهم ترین نکات بعد از انتخاب یو پی اس مورد نظر ، انتخاب بهترین باتری با آمپرساعت مناسب برای یوپی اس است. چرا که ازUPS انتظار می رود تا در هنگام قطعی برق بتواند برق مورد نیاز دستگاه های متصل را تأمین نماید و این امر به عهده باطری ها می باشد لذا باید در انتخاب آنها دقت لازم به عمل آید.

 

همانطور که در قسمت آموزش یو پی اس توضیحات مربوطه داده شده ، از فرمول زیر به راحتی می توان با دانستن میزان زمان پشتیبانی ، آمپرساعت باتری ، و با دانستن آمپرساعت باتری ، میزان ساعت پشتیبانی را محاسبه نمود:

 

مثال: توان مصرفی دستگاه ها برابر با 2000 وات و 2 ساعت می خواهد هنگام قطعی برق دستگاه کار کند، به عبارتی دیگر میزان ساعت پشتیبانی 2 ساعت نیاز دارد؟

 

با توجه به مصرف 2000 وات دستگاه یو پی اس پیشنهادی می تواند یو پی اس 3KVA و یا یو پی اس 5KVA باشد که بهتر است 5KVAباشد ( دلیل انتخاب یو پی اس ) اما در فرمول فوق فرقی بین این دو نیست چون ولتاژ باطری هر دو برابر 48 ولت می باشد، لذا داریم :

 

در نتیجه با باطری 83AH ، می تواند 2 ساعت از دستگاه هنگام قطعی برق استفاده کند اما از آنجهت که باطری 83AH نیست ، اولین آمپر بالایی پیشنهاد داده می شود ، یعنی 100AH

 

نکته: در فرمول فوق آمپرساعت یک باطری بدست می آید ، سپس با توجه به ولتاژ باطری دستگاه یو پی اس ، تعداد باطری مشخص می گردد مثلا در مثال فوق چون ولتاژ باطری 48v می باشد نیاز به 4 باطری 100AH ، 12v است.

 

  • قابلیت باتری داخلی (Internal) یا خارجی (External) :

برای توان های بالا به ناچارحجم باتری زیاد بوده وباید باتری ها به صورت EXTERNAL یا خارجی نصب شوند که در این حالت نیاز به کابینت باتری است برای اینکه باطری ها در محفظه ای قرار گیرند تا هم از دسترس دور باشند و هم اینکه از نظر حجمی ، فضای کمتری را اشتغال کنند. در توانهای پایین به منظور کم کردن فضای اشغالی و زیبایی بهتر است یو پی اس (UPS) از نوع باتری INTERNAL یا داخلی انتخاب شود.

 

  • انتخاب نوع یو پی اس آفلاین یا آنلاین :

برای توان های پایین یو پی اس آفلاین Off Line یا یو پی اس لاین اینترکتیو ارزان قیمت تر از یو پی اس آنلاین On Line هستند ودر توان هایی بالاتر از 10KVA باید از یو پی اس آنلاین استفاده نمود. در مواردی که به تغییرات ولتاژ و فرکانس برق حساسیت وجود دارد ، یو پی اس های Double Conversion توصیه می شود.

 

 

  • خدمات و پشتیبانی :

هر وسیله برقی و الکترونیکی نیاز به گارانتی و پشتیبانی دارد و این امر در دستگاه هایی که در کشورهای متعدد تولید می شوند اهمیت بیشتری دارد ، یو پی اس هایی که به طور کامل در داخل کشور کشور تولید می شوند بی شک از خدمات و گارانتی معتبرتری برخوردار هستند که قبل از خرید باید به آن توجه خاص داشت .

 

  • توجه به وسایل مصرفی :

در صورت استفاده از یو پی اس (UPS) برای دستگاههای تکثیر وPRINTERهای خاص دارای سیکل گرمایی اولیه هستند ،باید به این نکته که توان اولیه مورد نیاز در این سیکل بیشتر از توان ذکرشده بر رویبر چسب دستگاه است توجه نمود.این نکته در مورد یو پی اس (UPS)هایی که قرار است تغذیه موتور ها را فراهم کنند نیز صادق است . جریان راه انداز موتور 5-10 برابر جریان نامی موتور است ودر صورتی که یو پی اس (UPS)نتواند جریان را لحظه ی استارت تامین کند قادر به راه اندازی موتور نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(http://exirups.com/wp-content/uploads/2017/02/header.jpg);background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: scroll;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 550px;}
تماس بگیرید