نکاتی موثر و ضروری در انتخاب یو پی اس 1

نکاتی موثر و ضروری در انتخاب یو پی اس

یکی از دغدغه های مربوط به خرید یو پی اس و فروش یو پی اس ، محاسبه صحیح یو پی اس و آمپر باتری مورد نیاز مصرف کننده است.

برای انتخاب یو پی اس مناسب ابتدا بايد توان تجهیزات موجود محاسبه گردد . با توجه به توان محاسبه شده ، بهتر است یو پی اس ای با توان بالاتر انتخاب گردد . به عنوان نمونه اگر اداره ای دارای 6 دستگاه کامپیوتر باشد و توان هر کامپیوتر 250 وات فرض شود ، توان مجموع کامپیوترها برابر 1500 وات می شود ، حال برای انتخاب یو پی اس 30 درصد بالاتر از این توان را محاسبه می کنیم که برابر 1950 وات خواهد شد ، لذا با توجه به ضریب توان ( Power Factory ) دستگاه یوپی اس و این که در بازار توان UPS با توان ظاهری آن و بر حسب KVA شناخته می شود ، در اين حالت دستگاه مناسب 3KVA خواهد بود.

یو پی اس ها اغلب دارای بازده بالای 95% بوده ، بسته به میزان توان مصرف کننده و باطری خود قادرند تا مدت زمان مشخصی که از فرمول زیر محاسبه می شوند ، برق خروجی را تامین کنند.

پس از برآورد توان دستگاه ها و تجهیزات باید یو پی اس ای را انتخاب نمود که دارای توانی بیشتر از توان تجهیزات باشد. در حالت عرف توان یو پی اس ، 1.25 برابر توان تجهیزات انتخاب می شود. این کار دارای چند حسن است:

الف. با توجه به این که یو پی اس درحالت FULL LOAD (استفاده از حداکثر توان) خود ، کار نمی کند منجر به افزایش طول عمر یوپی اس می گردد.

ب. در صورت کار تمام تجهیزات ، یو پی اس به راحتی قادر به تامین توان آنها خواهد بود. به عبارت دیگر UPS بدون هیچ گونه مشکل در بدترین شرایط نیز کار خواهد کرد.

ج. اگر بار به میزان جزیی تغیر نمود نیاز به ارتقاء یو پی اس (UPS) نیست به عنوان مثال اگر یک کامپیوتر به مجموعه اضافه شود نیاز به تغییر و ارتقاء یوپی اس نخواهد بود.

 

محاسبه یو پی اس و باتری یو پی اس

 

به عنوان مثال یک یوپی اس با دو باتری 12 ولت و55 آمپر ساعت در حال تغذیه یک کامپیوتر 300 وات قادر است بیش از3.3 ساعت کامپیوتر را روشن نگه دارد. دستگاه با مشخصات فوق قادر است 16 لامپ مهتابی 60 وات را به مدت یک ساعت روشن نگه دارد.

  • نوع ، حساسیت و توان مورد نیاز بار مصرفی

توان تجهیزات الکتریکی معمولاُ بر حسب ولت آمپر مشخص می شود که حاصل ضرب ولتاژ نامی در جریان مصرف کننده است . ولتاژ و جریان مصرف کننده ها را می توانید بر روی برچسب مشخصات آن تحت علامت اختصاری (V) برای ولتاژ و (A) برای جریان ملاحظه فرمایید . این اطلاعات معمولاً در پشت و یا زیر دستگاه و همچنین در دفترچه راهنمای استفاده آن نوشته شده است . معمولاً جریان مصرف کندده ها بر اساس استفاده از حداکثر کارایی آن ها و در بدترین شرایط ولتازی نوشته می شود . بنابراین میزان محاسبه شده غالباً بیشتر از مقدار واقعی مصرف خواهد بود . توان تمام دستگاه هایی را که باید توسط یو پی اس حفاظت و تغذیه شوند را محاسبه و با یکدیگر جمع کنید، توصیه می شود که بار متصل به یوپی اس از 70% توان نامی یوپی اس بیشتر نباشد.

استفاده از یوپی اس برای تغذیه دستگاههای تکثیر ویا پرینترهای لیزری بزرگ توصیه نمی شود . این دستگاهها برای پایدار کردن تونر بر روی کاغذ نیاز به یک سیکل گرمایی دارند .توان لازم برای تامین این سیکل میتواند بیش از توان نامی UPS باشد . اگر استفاده از UPS برای تغذیه چنین تجهیزاتی الزامی است حتماُ به حد اکثر توان ورودی آنها و قدرت خروجی یوپی اس توجه فرمایید . لازم به ذکر است در صورتی که قصد تهیه یو پی اس جهت  تجهیزاتی نظیر بارهای موتوری را دارید ، به جریان راه اندازی این گونه بارها توجه نمایید (جریان راه اندازی بارهای موتوری می تواند 6 تا 10 برابر جریان نامی آن باشد)

در مورد بارهایی که نسبت به نوسانات ولتاژ و یا تغییرات فرکانس ازحساسیت بالایی برخوردارند استفاده از یوپی اس دابل کانورژن توصیه می شود.

  • کیفیت برق شهر و یا به طور کلی منبع توان ورودی یو پی اس (که در بعضی مواقع می تواند ژنراتور هم باشد)

به هنگام انتخاب یو پی اس به نوسانات ولتاژ و فرکانس ورودی توجه نمایید .در مورد بارهایی که نسبت به نوسانات ولتاژ و یا تغییرات فرکانس از حساسیت بالایی برخوردارند استفاده از یو پی اس دابل کانورژن توصیه می شود ، همچنین در صورت استفاده از ژنراتور کیفیت و نوسانات ولـتاژ و خصوصا سرعت تغییرات فرکانس را مد نظر قرار دهید ، در شرایطی که سرعت تغییرات فرکانس از 1 hz/s   بیشتر باشد (معمولا در ژنراتورهای بنزینی با توان کمتر از 5KVA این ناپایداری دیده می شود) نیز ،یوپی اس دابل کانورژن توصیه می گردد.

 

  • مدت زمان برقدهی مورد نیاز

مدت زمان پشتیبانی بارهای مصرفی با توجه به مقدار توان حقیقی بار ، راندمان و تلفات داخلی و اینورتر دستگاه یو پی اس ، تعداد ، ولتاژ و آمپر ساعت باتری تعیین می گردد

  • امکان تنظیم پارامترها :

یو پی اس ها دارای پارامترهای مختلفی هستند که برای عملکرد صحیح یو پی اس (UPS) باید به درستی تنظیم شوند. این تنظیمات می تواند توسط کارخانه ایجاد شود یا توسط کاربر نهایی انجام شود. در بسیاری از برندها تمامی پارامترها در کارخانه تنظیم شده و کاربر هیچگونه آزادی عمل در انتخاب پارامترها ندارد. در یو پی اس های سونر اکثر پارامترها توسط کاربر قابل تنظیم هستند. به عنوان نمونه جریان شارژ ، درصد OVER LOAD های مختلف یکی از پارامترهایی است که کاربر می تواند آن را در محدوده ی مشخصی تغییر دهد.

  • میزان زمان پشتیبانی یا زمان Backup :

از آن جهت که یو پی اس برای کار کردن در زمان قطعی برق ، نیاز به باتری یو پی اس دارد ، پس بسیار مهم است که شما بدانید از یوپی اس در زمان قطعی برق چقدر انتظار کار دارید ، پس از اینکه توان مصرفی دستگاه مشخص شد به راحتی می توان ups را انتخاب نمود سپس با علم به توان مصرفی و یو پی اس و زمان پشتیبانی می توان آمپر باتری را حساب کرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *